Ako správne vybrať squashovou raketu?

Squashová raketa by mala odpovedať vašej technike a skúsenostiam. Pri výbere je potrebné zvážiť, ako často chcete hrať. Pokiaľ plánujete ísť na squash párkrát do roka, nemá príliš zmysel kupovať raketu z drahého materiálu, ktorý uľahčuje technické zvládnutie hry. V prípade, že chcete hrať často a v hre sa zlepšovať, dôkladne si premyslite, akú váhu, výplet a ťažisko potrebujete.
 

Materiál

Hlavné rozdiely medzi raketami určuje materiál, z ktorého sú vyrobené. Ten ovplyvňuje pružnosť, odolnosť a prenos energie z rakety na loptičku. Platí pravidlo, že čím tvrdšia raketa, tým pevnejší odpal. Pokiaľ bude raketa príliš pružná, nebude odpal presný.
 

Hmotnosť

Všeobecne platí, že sa s ľahšou raketou hraje lepšie, ale vyžaduje to väčšie skúsenosti. Odpal ľahšou raketou nie je zďaleka tak priamočiary ako s ťažkou. Na druhú stranu jednoduchšie zvládnete technicky náročnejšie prvky pri hre. Menej vážiaca raketa umožňuje i rýchlejšiu a jednoduchšiu manipuláciu. Sama o sebe ale negeneruje razantné údery. Pri hre preto musíte používať väčšiu silu. Razanciu úderu môžete ovplyvniť i zvoleným vyvážením rakety.
Pri výbere si dávajte pozor na to, akú hmotnosť výrobca uvádza. Niektoré firmy totiž informujú len o váhe rakety bez výpletu. Tým budí dojem, že ide o ľahšiu raketu. Teda o takú, ktorá je vyrobená z drahšieho materiálu. Ideálne by na výrobku mala byť uvedená hmotnosť s a bez výpletu.
Najčastejšia hmotnosť sa pohybuje okolo 140 – 170 g bez výpletu. Váha rakiet sa obvykle nachádza v rozmedzí cca 110 - 220 g. Hmotnosť rakety ovplyvňuje materiál, veľkosť hlavy a rakety celkovo. Najťažšie rakety sú hliníkové, najľahšie sa vyrábajú na báze modifikovaného grafitu. Pre ženy určite vyberajte ľahšie rakety. Deťom vyberajte čo najľahšie. Muži môžu mať rakety ťažšie.
 

Ťažisko

Miesto ťažiska rakety určuje silu vašich odpalov. Zároveň ovplyvňuje i zvládnutie technicky náročného pohybu pri hre.
Pokiaľ si kúpite ťažšiu raketu, je dobré pre uľahčenie náročných prvkov pri hre zvoliť ťažisko do držadla (head light). To ale znižuje intenzitu razancie pri odpale. Pokiaľ raketa sama ťažisko na ruke nemá, môžete si ťažisko zmeniť tzv. vyvažovacou páskou.
Väčšina rakiet má vyvážené ťažisko na stred (even balance). Takéto sa hodia pre hráčov so štandardnou svalovou výbavou i váhou. Pokiaľ si zvolíte raketu s ťažiskom do hlavy (head heavy), nebude Vaša hra rozhodne strácať výraznú razanciu. Takto vyvážená raketa ale sťažuje technické pohyby pri hre. Preto sa často používa u ľahkých rakiet a pre silovo dobre vybavených jedincov.
 

Tvar hlavy

Ideálnu raketu vyberajte i podľa tvaru jej hlavy. Dôležité je i napojenie hlavy na zbytok tela rakety.
Pre pokročilých je najvhodnejší tvar kvapky a vidlicové napojenie hlavy na držadlo. Siloví hráči ocenia kvapkový tvar hlavy, ktorá už je ale na raketu napojená priamo, bez vidlice. Taká raketa sa hodí i pre začiatočníkov a deti.
 

Výplet

Rakety sa štandardne predávajú s už hotovým výpletom. Kvalitný výplet sa, rovnako ako materiál, odrazí na výslednej cene rakety.
Kvalitnejšie výplety sú elastické a v odpale umožňujú veľkú razanciu i presnosť. Tí, ktorí majú ráznejší odpal by mali voliť výplet z tvrdších strún. Pre technickejšie typy sa viac hodia struny mäkšie. Všeobecne platí, že pokiaľ potrebujete väčšiu razanciu, voľte výplet mäkší. Nevýhodou je horšia presnosť úderu. Priamočiary úder Vám umožní výplet tvrdší, ktorý ale rozhodne nezintenzívni silu odpalu.
Tvrdé a lacné struny vypletajte rozhodne mäkšie. Mäkké struny potrebujú naopak pevnejšie. Tvrdosť strún sa udáva v dvoch číslach napr. 9/10. Prvé číslo platí pre zvislé a druhé pre vodorovné struny. Ako pevne je raketa vypletená poznáte podľa uvedených kg. Čím pevnejší výplet, tým vyššia uvedená hodnota v kg. Výplet môžete na rakete ľubovoľne meniť a upravovať.